Półrocznik „Logopedia Silesiana” jest czasopismem elektronicznym wydawanym przez Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach od 2012 roku, poświęconym kulturze języka i biologicznym uwarunkowaniom rozwoju i zaburzeń mowy (do 2020 roku czasopismo ukazywało się jako rocznik). Przedmiot logopedycznych, naukowych dociekań sprawia, że periodyk ma charakter interdyscyplinarny. W opisie normy języka i zaburzeń językowych rysują się bowiem perspektywy psychologiczna, medyczna, lingwistyczna i pedagogiczna. W czasopiśmie prezentowane są dokonania i przemyślenia współczesnych terapeutów mowy i języka z kraju i zagranicy. Od lat Autorzy „Logopedii Silesiany” – reprezentujący różne dyscypliny naukowe – rozwijają stan wiedzy o języku, mowie i mówieniu w perspektywie rozmaitych koncepcji teoretycznych, z zastosowaniem odpowiednich metodologii i najnowszych instrumentariów badawczych. Z erudycją i naukowym zaangażowaniem każdorazowo dążą do tego, by przedstawiane wyniki badań, analizy i wnioski ich pracy znajdowały aplikację w ocenie, diagnozie i terapii osób z rozmaitymi trudnościami w komunikacji językowej.

Pragniemy też poinformować naszych Czytelników i Autorów, iż począwszy od numeru 8 (2019) „Logopedia Silesiana” jest pismem dwujęzycznym o zasięgu w pełni międzynarodowym: publikujemy artykuły w języku polskim i angielskim. Przyjmujemy także teksty we wszystkich językach kongresowych (angielski, rosyjski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski).

W zakładce Ogłoszenia jest przedstawiona tematyka najbliższych numerów. Teksty naukowe publikujemy po przeprowadzeniu podwójnie anonimowego procesu recenzyjnego z zachowaniem zasad etycznych COPE.

Realizujemy politykę otwartego, nieodpłatnego dostępu do wszystkich numerów „Logopedii Silesiany”. Znajdą je Państwo w zakładkach: Aktualny numer i Archiwum. Czasopismo jest od 2018 roku na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe (CC BY-SA 4.0)Redakcja nie pobiera od Autorów żadnych opłat za przyjęcie i publikację tekstu. Autorzy zachowują prawa autorskie i pełne prawa wydawnicze bez ograniczeń.

Czasopismo „Logopedia Silesiana” jest współwłasnością Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego oraz Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

"Logopedia Silesiana" uzyskała 40 punktów parametrycznych w przeprowadzonej w 2021 roku ocenie i w wykazie czasopism punktowanych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest pod pozycją 30184. Od 2016 roku, czasopismo jest indeksowane w bazie ERIH PLUS i figuruje w Index Copernicus Journal Master List ze współczynnikiem wpływu ICV 2020: 100.00. Poza tym "Logopedia Silesiana” jest indeksowana w wielu międzynarodowych bazach danych, między innymi w: CEEOL, CEJSH, DOAJ (pełna lista znajduje się w zakładce Indeksacja).

Czytaj więcej

  • ERIH PLUS
  • CEJSH - The Central European Journal of Social Sciences and Humanities
  • CEEOL - Central and Eastern European Online Library
  • DOAJ - Directory of Open Access Journals
  • EBSCO
  • IC Journals Master List
  • BazHum
  • FBC - Federacja Bibliotek Cyfrowych
  • PBN - Polska Bibliografia Naukowa
  • Arianta
  • INFONA
  • NUKAT
  • WorldCat
  • Most Wiedzy
  • ŚBC - Śląska Biblioteka Cyfrowa
Ostatnio opublikowane
Motywacja i motywowanie w terapii logopedycznej. Implikacje praktyczne
Opublikowane:: 2024-11-27
W artykule przedstawiono opis wybranych teorii motywacji oraz modeli teoretycznych z nią związanych, a także czynników psychologicznych i społecznych wpływających na motywację do działania (jego...
Efektywne stymulowanie rozwoju językowego dziecka do lat 2: Studium przypadku
Opublikowane:: 2023-12-29
Celem artykułu jest analiza działań stymulujących rozwój językowy dziecka do 2. r.ż., wpływających na wzrost jego poziomu mowy, oraz ukazanie korzyści profilaktyki jako zbioru zadań prewencyjnych...
Zaburzenia motoryki mowy, dysfagia oraz zaburzenia afatyczne w stwardnieniu zanikowym bocznym (ang. amyotrophic lateral sclerosis, ALS) – postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne
Opublikowane:: 2023-12-29
W opracowaniu przedstawiono udział neurologopedy w pracy interdyscyplinarnego zespołu zajmującego się opieką nad chorym ze stwardnieniem zanikowym bocznym (ang. amyotrophic lateral sclerosis, ALS;...
Produktywność fonologiczna dzieci 4-letnich na tle 3- i 5-latków, na przykładzie grup spółgłoskowych
Opublikowane:: 2023-06-30
W artykulacji dziecka 4-letniego zjawiska związane z ontogenezą mowy nakładają się na siebie. Czterolatek realizuje więcej fonemów niż 3-latek, a jednocześnie części fonemów jeszcze nie opanował i...
Spis treści
Opublikowane:: 2023-04-07
-
Noty o Autorach
Opublikowane:: 2023-04-07
.
Ogłoszenia
Terminarz zgłaszania tekstów

2022-06-06

Zapraszamy Państwa do nadsyłania tekstów do kolejnych numerów. Redakcja prowadzi nabór tekstów zgodnie z następującym harmonogramem: 

teksty do numeru 1/2024 – do końca września 2023

teksty do numeru 2/2024 – do końca marca 2024

teksty do numeru 1/2025 – do końca września 2024

teksty do numeru 2/2025 – do końca marca 2025

 

Artykuły są publikowane w systemie bieżącej publikacji online po przejściu pełnego procesu recenzyjnego, redakcyjnego i wydawniczego.

Artykuły prosimy zgłaszać do publikacji za pośrednictwem platformy Open Journal System (zobacz).

Zapraszamy do współpracy i nadsyłania tekstów!

 

Czytaj więcej


Tom 11 Nr 2 (2022)
Opublikowane: 2023-04-07


ISSN: 2300-5246
eISSN: 2391-4297
Logo DOI 10.31261/LOGOPEDIASILESIANA

Wydawca
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego | University of Silesia Press

Licencja CC

Licencja CC BY-SA

40

Bazy cytowań
Logo IC
Logo BazHum
Logo CEJSH
Logo CEJSH
Logo CEEOL
Logo DOAJ
Logo EBSCO
Metadata from Crossref logo
Crossref Similarity Check logo
Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.