Tom 12 (2014): Studia Politicae Universitatis Silesiensis



Prezentowany 12 tom wydawnictwa „Studia Politicae Universitatis Silesiensis” ma formułę otwartą – zamieszczone w nim artykuły są zróżnicowane tematycznie, wpisując się jednak w politologiczny, ale i interdyscyplinarny obszar badawczy.

Teksty zebrano w czterech blokach: „Teoria polityki”, „Systemy polityczne”, „Stosunki międzynarodowe” i „Komunikowanie społeczne”. Uzupełnieniem jest dział „Recenzje i omówienia”, w którym znaleźć można informacje o polsko- i obcojęzycznych publikacjach z zakresu nauk politycznych.

W dziale „Teoria polityki” Z. Kantyka prezentuje główne postaci szkoły chicagowskiej, ich poglądy teoretyczne i metodologiczne na temat sposobów badania oraz mechanizmów funkcjonowania rzeczywistości politycznej. Dział „Systemy polityczne” otwiera tekst M. Domagały i J. Iwanka poświęcony zjawisku rozproszenia władzy. Drugi artykuł w dziale, autorstwa B. Master, dotyczy głoszonych przez polskie partie polityczne koncepcji przebiegu procesów integracyjnych oraz podobieństw i różnic w podejściu poszczególnych partii do kwestii polityki.

W dziale „Stosunki międzynarodowe” M. Stolarczyk dostrzegając zbliżenie stanowisk Polski i Niemiec wobec Rosji oraz identyfikując przyczyny takiego stanu rzeczy, zwraca uwagę na występujące w tym względzie różnice. W drugim artykule M. Lakomy przedstawia ocenę półtorarocznej prezydentury F. Hollande’a. Dział zamyka tekst K. Czornik poświęcony relacjom amerykańsko-jordańskim, które ze względu na wspólne cele i wzajemny szacunek autorka określa mianem bliskich.

Dział „Komunikowanie społeczne” zawiera dwa artykuły. W pierwszym J. Wichura charakteryzuje kierunek przemian dokonujących się współcześnie w społeczeństwach w zakresie środków masowego przekazu i opinii publicznej. Z kolei K. Brzoza w artykule koncentruje się na wpływie sieci internetowej na utrzymywanie kontaktu polskiej migracji z krajem.


Cały numer

Czwórka redakcyjna

Spis treści

Redakcja SPUS
Od Redakcji

Redakcja SPUS
Teoria polityki

Systemy polityczne

Komunikowanie społeczne

Recenzje i omówienia

Noty o Autorach

Stopka redakcyjna